Poznáváme podzim – 21.10. – 15.11. 2019

Sychravé období bez teplého sluníčka nám ukázalo, že léto vystřídal podzim. Proto i toto roční období bylo jedno z našich prvních témat.

Námět nás zaujal nejen proto, že jsme mohli porovnávat a povídat si o změnách které nastaly nejen v počasí, ale i v režimu dne, ale i proto, že podzim je jeden z nejbarevnějších období našeho roku a že se zde může „vyřádit“ naše kreativita.

Jako první byla důležitá otázka, co to podzim vlastně je? Jak vypadá? Co se okolo nás mění?

Naše otázky nám přišel zodpovědět a nějakou dobu s námi strávil dědeček Podzimáček, patron tohoto ročního období a rád nám povykládal vše, na co jsme se zeptali a co nás zajímalo. Dozvěděli jsme se třeba, že sluníčko pomalu ztrácí svou sílu a moc a pomalu ale jistě ho střídá vítr, meluzína, déšť nebo taky mlha. Že den se zkracuje a je dříve tma, že stromy a tráva pomalu ztrácí svou zelenou barvu. Že nám dozrává ovoce a zelenina, které musíme posbírat, že zvířátka se pomalu chystají k zimnímu spánku…

Typickou věcí pro podzim je opadávání listí. Proto jsme se rozhodli, že jsi takový náš „ŠKOLKOVÝ“ strom společnými silami a prací vyrobíme.

Nejdříve nám pan učitel nakreslil obrys kmene a větví – a to bez listí. Pak jsme si při odpolední vycházce do přírody společně nasbírali různé druhy listí jak kaštanu, dubu, buku ale i javor a vinnou révu. Povídali jsme o těchto listech, jaký tvar je pro každý strom typický, jaké mají plody a kdo ty plody jí, které zvířátka si je skovávají na zimu a další mnoho zajímavostí.

Na druhý den, kdy už lístky byly suché jsme je natřeli barvami, které jsou typické pro podzim – třeba červená, vínová, žlutá, hnědá, béžová, oranžová atd. Tyto natřené listy jsme pak každý obtisknuli do větví našeho stromu. To bylo barev! Nás strom hrál všemi barvami a byl skoro jako opravdový. Na tomto stromě jsme si vyzkoušeli spoustu výtvarných a tvořivých technik – střihání, lepení, trhání, rulování, dělání papírových kuliček ale hlavně jsme si užili spoustu zábavy a dozvěděli jsme se spoustu nových zajímavostí